Zakładasz start-up i chcesz sprawdzić, czy interesująca Cię domena nie jest zajęta? A może poszukujesz danych podmiotu, który zarządza wybraną domeną? W obydwu przypadkach możesz skorzystać z protokołu WHOIS, dzięki któremu szybko i łatwo sprawdzisz właściciela domeny. O tym, jak to zrobić, przeczytasz poniżej.
Dlaczego miałbyś kontaktować się z właścicielem domeny?
Wielokrotnie zdarza się, że interesująca nas nazwa domeny podtrzymywana jest sztucznie przez jej właściciela. Nie zawiera żadnej sensownej treści i ewidentnie widać, że właściciel nie wiąże z nią żadnych planów. W takim przypadku dobrym pomysłem może być jej odkupienie. Jednak, aby to zrobić, konieczne jest skontaktowanie się z danym podmiotem. W tym celu właśnie posłuży protokół WHOIS.
Czym jest protokół WHOIS i jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?
Protokół WHOIS może dostarczyć nam informacji nie tylko o tym, kto jest właścicielem domeny, ale również przedstawi nam dane dotyczące terminu jej wygaśnięcia oraz kilka innych danych. Protokół WHOIS (ang. Who is – kim jest) jest protokołem TCP służącym do wysyłania zapytań do baz danych DNS.
Zapytanie wysyłane do baz danych DNS zwraca informacje na temat danych właściciela domeny internetowej, danych teleadresowych oraz adresu IP domeny. Początkowo protokół ten został zaprojektowany, by operować nim z poziomu wiersza poleceń, jednak twórcy szybko zrezygnowali z tego pomysłu i dostarczyli kompleksowe narzędzie, które można obsługiwać w graficznej, przejrzystej i intuicyjnej formie. W ten sposób protokół WHOIS był w stanie trafić do szerszego gremium odbiorców. Korzystanie z narzędzia WHOIS jest obecnie niezwykle proste i opiera się na uzupełnianiu danych w formularzach wyświetlanych na stronie internetowej narzędzia.
Jak skorzystać z protokołu WHOIS i odnaleźć właściciela domeny?
Protokół WHOIS może być obsłużony w różny sposób, np. jako rozszerzenie do przeglądarki internetowej, albo bezpośrednio za pomocą serwisów: eurid.eu i who.is.
Rozszerzenie przeglądarki internetowej pozwalające na implementację narzędzia WHOIS można wgrać na Google Chrome, Mozillę Firefox, Operę oraz do innych najpopularniejszych przeglądarek. Dzięki wtyczce w łatwy sposób poznamy wszystkie interesujące nas informacje o domenie z poziomu paska wyszukiwania lub odrębnego okienka.
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwisu typu eurid.eu, który pozwoli sprawdzić domeny z rozszerzeniem .eu. Zdecydowanie najpopularniejszym serwisem jest who.is, dzięki któremu z łatwością znajdziemy interesujące nas domeny o rozszerzeniach lokalnych, krajowych i specjalnych. Serwis zwraca informacje dotyczące historii domeny, informacji o podpiętych do nich witrynach, dane teleadresowe i kontaktowe podmiotu posiadającego domenę, a także wiele innych informacji.
Uwaga: nie zawsze sprawdzisz, kto jest właścicielem domeny
Zgodnie z polskim prawem, gdy domena zarejestrowana jest na osobę fizyczną, wówczas może ona zastrzec swoje dane, przez co niemożliwe będzie wykorzystanie protokołu WHOIS. Wówczas jedynym rozwiązaniem będzie wysłanie zapytania do rejestratora domeny, jednak również ten sposób nie zagwarantuje, że rejestrator zdradzi nam dane właściciela domeny. W przypadku domen o rozszerzeniach zagranicznych (np. .com) protokół WHOIS zazwyczaj pozwoli nam zweryfikować dane właściciela.