Domena internetowa

Globalna sieć www nie mogłaby sprawnie funkcjonować, gdyby nie była możliwa łatwa identyfikacja konkretnej maszyny w obrębie sieci. Dla komputerów takim unikalnym "identyfikatorem sieciowym" jest adres IP, odrębny dla każdego komputera i przyporządkowany tylko do niego. O ile jednak komputery bez problemu rozpoznają się posługując się wyłącznie ciągami cyfr (bo tym właśnie jest adres IP), o tyle dla ludzi korzystanie z tej metody byłoby niezwykle uciążliwe. Opracowano więc proste i skuteczne rozwiązanie problemu - nazwy domen wpisywane w postaci literowej, które następnie są "tłumaczone" przez serwery DNS (z ang. Domain Name System) na formę zrozumiałą dla komputerów.

Proszę przepisać poniższy kod

Domeny Nowa Cena Transfer Odnowienie
pl 11,38PLN /1 Rok N/A 65,00PLN /1 Rok
eu 36,72PLN /1 Rok 36,72PLN /1 Rok 36,72PLN /1 Rok
com 45,90PLN /1 Rok 36,90PLN /1 Rok 45,90PLN /1 Rok
net 62,91PLN /1 Rok 62,91PLN /1 Rok 62,91PLN /1 Rok
org 55,56PLN /1 Rok 55,56PLN /1 Rok 55,56PLN /1 Rok
biz 62,91PLN /1 Rok 62,91PLN /1 Rok 62,91PLN /1 Rok
info 64,29PLN /1 Rok 64,29PLN /1 Rok 64,29PLN /1 Rok
it 80,00PLN /1 Rok 80,00PLN /1 Rok 80,00PLN /1 Rok
video 115,00PLN /1 Rok 115,00PLN /1 Rok 115,00PLN /1 Rok
studio 115,00PLN /1 Rok 115,00PLN /1 Rok 115,00PLN /1 Rok
art 84,00PLN /1 Rok 84,00PLN /1 Rok 84,00PLN /1 Rok
online 28,00PLN /1 Rok 208,00PLN /1 Rok 146,00PLN /1 Rok
app 62,91PLN /1 Rok 62,91PLN /1 Rok 62,91PLN /1 Rok
uk 45,90PLN /1 Rok 36,90PLN /1 Rok 45,90PLN /1 Rok
com.pl 11,38PLN /1 Rok N/A 55,00PLN /1 Rok
consulting 440,00PLN /1 Rok 440,00PLN /1 Rok 440,00PLN /1 Rok

Przenieś do nas swoją domenę

Przenieś teraz, aby przedłużyć swoją domenę o rok!*

Przenieś domenę

* Z wykluczeniem niektórych rozszerzeń oraz domen ostatnio odnowionych

Czym jest domena internetowa?

Najprościej rzecz ujmując, domena internetowa to słowne odwzorowanie adresu IP, pod którym dana usługa (najczęściej strona www) jest dostępna w Internecie. Każda domena ma określoną strukturę, w skład której wchodzi nazwa główna oraz rozszerzenie. Nazwa główna to część unikalna dla każdej strony...

więcej...

Czym jest domena internetowa?

Najprościej rzecz ujmując, domena internetowa to słowne odwzorowanie adresu IP, pod którym dana usługa (najczęściej strona www) jest dostępna w Internecie. Każda domena ma określoną strukturę, w skład której wchodzi nazwa główna oraz rozszerzenie. Nazwa główna to część unikalna dla każdej strony internetowej, a tym samym jedna z najważniejszych części składowych adresu URL, pod którym Twoja strona może zostać wyszukana w globalnej sieci www. Im prostsza i bardziej chwytliwa nazwa główna, tym łatwiej zapamiętają ją Internauci. To z kolei przełoży się bezpośrednio na ilość odwiedzin na danej stronie. Choćby z tego względu warto zainwestować czas i wysiłek w wymyślenie dobrej nazwy domeny. Znaczenie ma jednak nie tylko sama nazwa - w niejednym przypadku istotne jest także to, jakiego rozszerzenia zdecydujemy się użyć. Co istotne, pula dostępnych rozszerzeń jest ustalona odgórnie, choć obejmuje naprawdę szeroką gamę możliwości. Wśród rozszerzeń najwyższego poziomu wyróżniamy dwie zasadnicze grupy:

  • - domeny narodowe (krajowe) - czyli rozszerzenia przyporządkowane danemu krajowi, dla przykładu .pl dla Polski, .ru dla Rosji, .co.uk dla Wielkiej Brytanii,
  • - domeny funkcjonalne - czyli rozszerzenia, mające określone przeznaczenie. Przykładowo domena .com została stworzona dla zastosowań biznesowych i komercyjnych, domeny .aero dla branży lotniczej, a domena .info jest przeznaczona dla osób i firm, które dostarczają informacji o charakterze ogólnym.
Poza powyższym ogólnym podziałem wyróżniamy także domeny funkcjonalne drugiego poziomu (w Polsce największą popularnością cieszą się domeny .com.pl i .net.pl) i domeny regionalne (np. .waw.pl dla Warszawy czy .slask.pl dla Śląska). Warto też pamiętać, że od 2014 roku dostępne są tak zwane nowe domeny, czyli domeny funkcjonalne, których rozszerzenie stanowi jakieś słowo kluczowe, nazwa miasta czy nawet nazwa firmy. Przykładowe rozszerzenia dla nowych domen to .coffee, .online czy .salon.

Rejestracja domen

Zarejestrowanie domeny jest w gruncie rzeczy procesem bardzo prostym, ale przy tej okazji warto pamiętać o kilku ważnych sprawach, by nie narazić się na potencjalne kłopoty lub koszty w przyszłości. Ma to szczególne znaczenie dla firm o ustalonej, silnej pozycji na rynku i osób, dla których np. kwestie wizerunkowe mają duże znaczenie (aktorzy, dziennikarze, politycy, itp.). O czym zatem trzeba pamiętać? Przede wszystkim o tym, że dobrym pomysłem jest rejestracja domen dla danej nazwy głównej z przynajmniej kilkoma różnymi rozszerzeniami - najczęściej będą to domeny .pl, .com i .eu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: aby zapobiec przejęciu danej domeny przez kogoś, kto zechce w późniejszym czasie (gdy dana firma zyska na rentowności albo dana osoba stanie się popularna) zarobić na odsprzedaniu nam domeny z niewybranym przez nas rozszerzeniem. Często ceny, których żądają domainerzy za taką domenę, sięgają wielu tysięcy złotych. Istnieje również inna możliwość - że domena zostanie wykupiona przez konkurencję, która za pośrednictwem tego adresu będzie prowadzić działania mające na celu nadszarpnięcie wizerunku rywala biznesowego albo danej osoby publicznej. Powszechnie stosowaną praktyką, pozwalającą zapobiec wspomnianym scenariuszom, jest wykupowanie przez firmy pakietów domen z wieloma rozszerzeniami, a następnie ustawianie przekierowań z nich na jeden, główny adres www. Pośrednio wpływa to także na zwiększenie ruchu na stronie docelowej.

Możliwość rejestracji różnorodnych domen

Sama rejestracja domeny internetowej w Servizza polega na sprawdzeniu jej dostępności (czyli tego, jakie rozszerzenia mogą zostać wybrane dla konkretnej nazwy głównej), wyborze pakietu domen i dokonaniu opłaty za wybrane opcje. Sprawdzanie domen jest błyskawiczne, więc od razu wiadomo, które rozszerzenia dla danej nazwy głównej są wolne, a które nie. Gorąco zachęcamy też do zapoznania się z regulaminem i warunkami świadczenia poszczególnych usług - w naszym przypadku wszystkie informacje są podane w przystępnej, zrozumiałej formie i bez żadnych kruczków czy dopisków drobnym drukiem. Dlaczego o tym wspominamy? Bo z doświadczenia wiemy, że nie ma czegoś takiego, jak darmowa domena: jeśli ktoś oferuje domenę za darmo na rok, to jest więcej niż pewne, że odnowienie takiej domeny po bezpłatnym okresie będzie kosztowne.

Nasza oferta i cennik

W naszej ofercie są dostępne praktycznie wszystkie domeny zagraniczne i funkcjonalne. Dokładny cennik rejestracji dla poszczególnych nazw głównych i rozszerzeń wyświetli się po sprawdzeniu dostępności domeny. Ponadto, w kolejnych zakładkach menu (np. "HOSTING") można sprawdzić ceny usług hostingowych. Przygotowaliśmy je w taki sposób, by każdy mógł znaleźć opcję najbardziej mu w danym momencie odpowiadającą, a w razie potrzeby wprowadzenia zmian oferujemy możliwość modyfikacji dowolnych parametrów na wybrany przez Klienta okres (upgrade lub downgrade).