Co to jest szyfrowanie strony?

W chwili, gdy wchodzisz na dowolną stronę WWW, używając normalnego, nieszyfrowanego protokołu (‘http://…), wówczas cała transmisja pomiędzy Twoim komputerem, a docelowym serwerem, odbywa się tzw. otwartym tekstem. Oznacza to, że przechwycenie (‘podsłuchanie’) tej transmisji udostępni obcej osobie całą treść, jaka była przekazywana. Z tego powodu, wszystkie szanujące się serwisy powinny (np.: httpS://servizza.com), a niektóre muszą (jak np. banki) zabezpieczyć wszystkie połączenia lub przynajmniej ich część (np. przesyłanie danych do logowania). Jest to możliwe dzięki protokołowi SSL, a konsekwencją jego użycia jest drobna zmiana adresu strony z ‘http://...’ na ‘https://...’. Dzięki niemu taka transmisja odbywa się w sposób zaszyfrowany, bardzo trudny do odczytania.

W celu uruchomienia szyfrowania potrzebujesz odpowiedniego certyfikatu, czyli elektronicznego zaświadczenia strony trzeciej. Na rynku działa wiele firm oferujących certyfikaty SSL, najczęściej w abonamencie rocznym, w różnych wariantach cenowych. Ceny certyfikatów wahają się od kilkunastu do kilkuset, a nawet tysięcy złotych za rok i zależą od wielu zmiennych, gwarancji finansowej (np. w wysokości miliona euro), różnią się też pod względem poziomu bezpieczeństwa.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, przejrzyj aktualne oferty, zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami i dobierz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. W przypadku większości 'zwykłych' serwisów, zazwyczaj wystarczą propozycje z niższych półek cenowych, a można również rozważyć propozycje bezpłatne. Na przykład, w ramach oferty Servizza, do każdego hostingu kontenerowego dodawany jest bezpłatnie AutoSSL (Lets Encrypt).
  • What is page encryption, page encryption, encryption, ssl, https, Co to jest szyfrowanie strony, szyfrowanie strony, szyfrowanie
  • 1 Użytkownicy uznali to za przydatne
Czy ta odpowiedź była pomocna?

Related Articles

Jak dokonać transferu swojej domeny?

Transfer domeny to zmiana firmy, która zapewnia obsługę domeny, czyli tzw. rejestratora domeny. O...

Co to jest CMS?

CMS (System zarządzania treścią) to bardzo sprytna i przydatna rzecz. Żeby uzmysłowić to sobie,...

Co to jest domena internetowa i jak zdobyć własną?

Komputery nie rozumieją ludzkiego języka, dla nich zrozumiały jest jedynie 'język matematyki'. W...

Co to jest serwer i jak go zdobyć?

Serwer to nic innego, jak specjalnie przygotowany komputer. W chwili, gdy uruchamiasz...

Czym jest SSH i do czego służy?

SSH (ang. Secure Shell) to usługa, która umożliwia bezpośrednie zarządzanie serwerem. Terminem...