Jak dokonać transferu swojej domeny?

Transfer domeny to zmiana firmy, która zapewnia obsługę domeny, czyli tzw. rejestratora domeny. O czym należy pamiętać podczas transferowania domeny do innego dostawcy i w jaki sposób bezproblemowo przejść przez ten proces? O tym w niniejszym tekście.

Na czym polega transferowanie domeny?

Transfer domeny to nieskomplikowana i stosunkowo szybka operacja, która polega na przeniesieniu usługi obsługiwania domeny od jednego do drugiego operatora. Zależnie od operatora, u którego posiadamy i, u którego zamierzamy posiadać domenę, proces transferu może różnić się niektórymi detalami. Niemniej jednak na ogół wygląda on identycznie i opiera się na kilku prostych czynnościach.

Dlaczego warto transferować domenę? Naturalnie najważniejszym czynnikiem jest cena jej obsługi. Niektórzy rejestratorzy z czasem mogą znacząco podnieść cenę obsługi domeny, przez co korzystanie z ich usług przestaje być opłacalne. W tego typu przypadku, jeśli nie lubimy przepłacać, jedynym rozsądnym wyjściem jest przetransferowanie domeny do innego operatora.

O czym pamiętać przed zdecydowaniem się na transfer?

Jedną z najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, jest to, czy operator obsługuje interesujące nas rozszerzenie. Większość operatorów działających na polskim rynku obsługuje domeny globalne, europejskie i krajowe, a także niektóre najpopularniejsze domeny specjalne. Niemniej jednak przed podjęciem decyzji o transferze, warto zweryfikować tę kwestię.

Jeżeli transferujemy domenę przed wygaśnięciem abonamentu u innego operatora, warto wykonać tę operację odpowiednio wcześniej – najlepiej tydzień przed terminem wygaśnięcia umowy z dotychczasowym operatorem.

Warto również zwrócić uwagę, czy operatorzy oferują możliwość darmowego transferu, czy wymagają uiszczenia opłaty transferowej. Naturalnie przed wybraniem nowego rejestratora, bezsprzecznie warto przejrzeć jego ofertę. Może okazać się, że po dokładniejszym przestudiowaniu warunków oferowanych przez nowego operatora, jego oferta nie okazuje się tak atrakcyjna, jak na pierwszy rzut oka.

Jak przetransferować domenę?

Proces transferu domeny uzależniony jest od starego i nowego operatora oraz zapewnianych przez nich warunków. Niemniej jednak istnieje kilka podstawowych kroków, które należy wykonać podczas transferu.

Pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie transferu obecnemu rejestratorowi, by możliwe było wypowiedzenie umowy. Do wypowiedzenia utrzymywania domeny należy posiadać dostęp do aktualnego adresu e-mail abonenta domeny, dostęp do panelu klienta, a także posiadanie ważnego kodu autoryzującego, który wydany został przez dotychczasowego rejestratora.

Zgłoszenie transferu domeny zwykle ogranicza się do zalogowania do panelu klienta i wybrania opcji transferu domeny, która powinna być ulokowana w sekcji zarządzania usługami. Wystarczy przejść przez proces transferu po stronie dotychczasowego operatora.

Aby maksymalnie zminimalizować czas niedostępności domeny i podpiętej pod nią poczty e-mail, wypowiedzenie umowy i zawiązanie umowy z nowym operatorem może być przeprowadzone bezpośrednio na nowym koncie klienta u nowego operatora. Wówczas konieczne jest uzyskanie od dotychczasowego operatora kodu Authinfo, podanie nazwy domeny oraz przejście przez proces przeniesienia domeny. Z chwilą transferu domeny do nowego operatora automatycznie wypowiadana jest umowa u starego rejestratora domeny.

W Servizza proces transferu domeny został uproszczony do niezbędnego minimum:


transfer-domeny
  • transfer domeny, domena internetowa
  • 0 Użytkownicy uznali to za przydatne
Czy ta odpowiedź była pomocna?

Related Articles

Co to jest CMS?

CMS (System zarządzania treścią) to bardzo sprytna i przydatna rzecz. Żeby uzmysłowić to sobie,...

Co to jest domena internetowa i jak zdobyć własną?

Komputery nie rozumieją ludzkiego języka, dla nich zrozumiały jest jedynie 'język matematyki'. W...

Co to jest serwer i jak go zdobyć?

Serwer to nic innego, jak specjalnie przygotowany komputer. W chwili, gdy uruchamiasz...

Co to jest szyfrowanie strony?

W chwili, gdy wchodzisz na dowolną stronę WWW, używając normalnego, nieszyfrowanego protokołu...

Czym jest SSH i do czego służy?

SSH (ang. Secure Shell) to usługa, która umożliwia bezpośrednie zarządzanie serwerem. Terminem...