Kilka informacji o serwerze DNS

Zastanawiasz się, czym jest serwer DNS? W tym krótkim tekście znajdziesz najistotniejsze informacje, które pozwolą Ci poznać podstawowe informacje dotyczące serwerów Domain Name System.

 

Czym są serwery DNS i jak działają?

 

serwer-dns-domenySerwery DNS (ang. Domain Name System) odpowiadają za tłumaczenie domen z wersji rozumianej i łatwej do przyswojenia dla człowieka – np. Servizza.com na adresy IP. Dzięki temu tłumaczeniu o wiele łatwiej nam poruszać się i surfować po Sieci, ponieważ nie musimy zapamiętywać długich adresów IP domen – takich jak np. 192.93.88.165. Dzięki serwerom DNS, aby połączyć się z daną witryną, wystarczy, że wpiszemy wyłącznie adres tekstowy.

Jak działają serwery DNS? Pozwól nam wyjaśnić to w dość prosty sposób, który przedstawi Ci esencję tego zjawiska. Wyobraź sobie, że wpisujesz w pasek wyszukiwarki adres: servizza.com. Wówczas zapytanie to kierowane jest do serwera DNS, który odszyfrowuje nazwę tekstową domeny na jej adres IP. Wówczas przekazuje tę informację systemowi wyszukiwarki, dzięki czemu możliwe jest połączenie się z pożądaną witryną.

System domen działa w sposób hierarchiczny, co oznacza, że przykładowo domena z rozszerzeniem .pl przyporządkowana jest do Polski. W obrębie rozszerzenia .pl istnieje wiele innych subdomen regionalnych – np. waw.pl, lublin.pl czy krakow.pl. Nad każdą z głównych domen (np. .pl) kontrolę sprawuje dana organizacja. W Polsce organizacją tą jest NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Poza tym w naszym kraju istnieją również inne organy kontrolne, które sprawują pieczę nad istotniejszymi domenami – np. rządową gov.pl. Ta domena kontrolowana jest przez instytucję IPPT PAN.

 

Istnieją dwa rodzaje serwerów DNS

 

Serwery DNS dzielą się na serwery autorytatywne i rekurencyjne. Serwery autorytatywne służą przechowywaniu konfiguracji domen i wykorzystywane są wyłącznie do odpowiadania na zapytania innych serwerów DNS. Nie odpowiadają bezpośrednio na zapytania programów rozwiązujących nazwy domen (tzw. resolverów). Z kolei serwery rekurencyjne służą do odnajdywania adresów IP dla podanych tekstowych nazw domen.

 

Czym jest czas życia pakietu?

 

Czas życia pakietu – TTL (ang. Time To Live) jest jednym z najistotniejszych parametrów, który określa czas życia pakietu oraz innych danych – takich jak np. rekord DNS. W kontekście serwerów DNS parametr TTL określa czas, jaki mija od jednej aktualizacji ustawień do drugiej. Zwykle czas życia pakietu u większości hostingodawców oscyluje w granicach 48 godzin. Związane jest to z dążeniem do zoptymalizowania czasu otwierania się witryn internetowych oraz redukowania niepotrzebnego obciążenia transferu danych. W Servizza dodatkowo możesz zażyczyć sobie ustawienia innego czasu, jeżeli z jakiegoś powodu chcesz mieć wpływ na szybkość odświeżenia zapisów.

W praktyce działa to w następujący sposób: jeżeli chcesz przenieść domenę na inny serwer DNS, wówczas zapytanie jest aktualizowane zgodnie z parametrem TTL. Jeśli hostingodawca ustalił czas TTL na 24 godziny, to zapytanie zostanie przekazane do innych rejestrów w ciągu tych 24 godzin, chyba że zapytanie zostanie złożone chwilę przed aktualizacją, wówczas przekazane zostanie szybciej. Maksymalnie czas propagacji domeny może wynieść nawet 72 godziny – zależnie od kolejnych rejestrów, do których trafi domena.

 

  • dns
  • 0 Użytkownicy uznali to za przydatne
Czy ta odpowiedź była pomocna?

Related Articles

Jak dokonać transferu swojej domeny?

Transfer domeny to zmiana firmy, która zapewnia obsługę domeny, czyli tzw. rejestratora domeny. O...

Co to jest CMS?

CMS (System zarządzania treścią) to bardzo sprytna i przydatna rzecz. Żeby uzmysłowić to sobie,...

Co to jest domena internetowa i jak zdobyć własną?

Komputery nie rozumieją ludzkiego języka, dla nich zrozumiały jest jedynie 'język matematyki'. W...

Co to jest serwer i jak go zdobyć?

Serwer to nic innego, jak specjalnie przygotowany komputer. W chwili, gdy uruchamiasz...

Co to jest szyfrowanie strony?

W chwili, gdy wchodzisz na dowolną stronę WWW, używając normalnego, nieszyfrowanego protokołu...