Nie uregulowałeś w terminie opłat za domenę lub hosting? Sprawdź co w tej sytuacji

oplata-za-hostinZastanawiasz się, co może przytrafić się wykupionej przez Ciebie domenie lub hostingowi w przypadku, gdy nie uregulujesz płatności w terminie? Nie Ty jeden. Pytanie to nurtuje wiele osób, które obawiają się konsekwencji wynikających z niedotrzymania terminu opłacenia faktury. Dowiedz się, jakie są procedury i co należy zrobić w przypadku, gdy nie uregulowałeś w terminie opłaty za domenę lub hosting, a wciąż chcesz z nich korzystać.

 

 

Jakie procedury wdrażane są przez hostingodawcę, gdy nie otrzyma on płatności w terminie?

 

Zwykle firmy hostingowe, po zleceniu im zamówienia, przesyłają faktury pro forma. Na fakturach tych widnieje odpowiednio długi okres na płatność. Termin ten podawany jest zwykle z wyprzedzeniem w taki sposób, by wpłata, która wpłynie na konto hostingodawcy w ostatnim dniu kończącego się terminu faktury, mogła być zaksięgowana i zaakceptowana przed wygaśnięciem domeny.

Jeżeli płatność za domenę lub hosting nie pojawi się na dedykowanym koncie firmy hostingowej, wówczas firma blokuje jej funkcjonowanie i kwalifikuje domenę do usunięcia z systemu. Domeny rejestrowane są zwykle z dokładnością co do sekundy, dlatego też nawet domeny po 24 godzinach od zakończenia swojego okresu ważności mogą wciąż mieć status zarejestrowanej.

 

Domena trafia do kosza. Co się z nią stanie?

 

Czy wiesz, co się stanie, jeżeli minął termin płatności i domena ma lada chwila wylądować w koszu? Przede wszystkim domena w tym czasie jest nieaktywna, co oznacza, że postawione na niej strony WWW lub skrzynki pocztowe nie będą prawidłowo funkcjonować. Strony internetowe nie będą wyświetlane, a poczta elektroniczna nie będzie działać. Oznacza to, że nie zalogujesz się do swojej skrzynki pocztowej postawionej na tej domenie i nie będziesz mógł wysyłać e-maili.

 

Co z nieopłaconym serwerem?

 

W przypadku, gdy minął termin płatności za serwer, procedury są bardzo podobne. Początkowo usługa zostanie wyłączona i będzie tkwiła w tym stanie przez kolejne 30 dni. Po tym czasie serwer wraz z całą zawartością zostanie nieodwracalnie usunięty z systemu. Można jednak przywrócić serwer wraz z zawartością, gdy wykona się specjalną opłatę przywracającą. Podobnie jest z domeną - ją również można przywrócić i przedłużyć jej rejestrację.

 

Cykl życia domeny, a możliwość jej przywrócenia

 

Domena może być przywrócona w terminie do 30, maksymalnie 70 dni roboczych (w zależności od domeny). Po tym czasie następuje kasacja domeny, a sama domena ponownie trafia do puli nazw wolnych i może być zarejestrowana przez kolejnego, dowolnego użytkownika. Jednak przed kasacją domeny, okres braku jej odnowienia dzieli się na „Grace Period”, „Redemption Period” i „Pending Period”.

W pierwszym okresie domena jest wyłączana i traci swoją ważność. W kolejnym okresie możliwe jest przedłużenie aktywności domeny po standardowej cenie. W trzecim i ostatnim możliwym do odnowienia domeny okresie, konieczne jest uiszczenie specjalnej, dodatkowej opłaty, która pozwoli przywrócić domenę.

Masz pytania dotyczące przeterminowanej domeny lub hostingu? Skontaktuj się z nami, a dokładnie wyjaśnimy Ci cały proces przedłużania i kasacji usług hostingowych.

  • płatności, opłaty
  • 0 Użytkownicy uznali to za przydatne
Czy ta odpowiedź była pomocna?

Related Articles

Jak dokonać transferu swojej domeny?

Transfer domeny to zmiana firmy, która zapewnia obsługę domeny, czyli tzw. rejestratora domeny. O...

Co to jest CMS?

CMS (System zarządzania treścią) to bardzo sprytna i przydatna rzecz. Żeby uzmysłowić to sobie,...

Co to jest domena internetowa i jak zdobyć własną?

Komputery nie rozumieją ludzkiego języka, dla nich zrozumiały jest jedynie 'język matematyki'. W...

Co to jest serwer i jak go zdobyć?

Serwer to nic innego, jak specjalnie przygotowany komputer. W chwili, gdy uruchamiasz...

Co to jest szyfrowanie strony?

W chwili, gdy wchodzisz na dowolną stronę WWW, używając normalnego, nieszyfrowanego protokołu...