Jakie koszty poniosę, zakładając własną stronę internetową?

strona www

 

Prędzej czy później, każdy mniejszy i większy przedsiębiorca oferujący usługi lub produkty, by zwiększyć swój zasięg, chce stworzyć własne miejsce w Sieci.  Strona internetowa umożliwia wybicie się na rynku lokalnym, a także otwiera furtkę do rynku krajowego, a nawet i zagranicznego. Pozwala pozostać w kontakcie ze swoimi klientami i skutecznie promować swoją ofertę.

Stojąc przed koniecznością podjęcia decyzji o założeniu własnej strony internetowej, naturalnie najważniejszą kwestią dla wszystkich przedsiębiorców są koszty. Zapewne zastanawiasz się, jakie koszty poniesiesz, zakładając własną stronę internetową. Pozwól, że Ci to wyjaśnimy.

Ile kosztuje strona internetowa? Tyle, ile kosztuje samochód

Stworzenie strony WWW oraz jej finalny koszt uzależniony jest od bardzo wielu czynników. Stronę internetową możesz postawić w przedziale od 200 zł do nawet 25 tys. złotych. Pytanie: „jakie koszty poniosę, zakładając własną stronę internetową” jest zbyt ogólne i nieprecyzyjne. Równie dobrze możesz zadać pytanie: „ile kosztuje samochód”. A przecież zależy to nie tylko od jego marki i modelu, ale i stanu, dodatkowego wyposażenia, wieku, ilości przejechanych kilometrów itd. Zatem, ile tak naprawdę może wynieść Cię stworzenie własnej strony internetowej?

Jak zapłacić optymalną kwotę za założenie własnej strony internetowej? Określ swoje cele

Pierwszym aspektem, który pozwoli znacząco ograniczyć przedział kwotowy założenia strony WWW, jest dokładne sprecyzowanie celów biznesowych, potrzeb oraz wymogów względem niej. Zupełnie inaczej wyglądać będzie strona internetowa w formie niewielkiej wizytówki małej firmy, a zupełnie inaczej rozbudowany sklep online o potężnym miesięcznym obrocie. Poniżej znajdziesz najważniejsze czynniki, które wpływają na finalną cenę strony internetowej.

Kilka podstawowych czynników, które warunkują cenę strony internetowej

Rodzaj strony internetowej. Od typu strony zależy ilość nakładów pracy w jej stworzeniu. Zupełnie inną kwotę zapłacisz za: wizytówkę firmową, sklep online, czy rozbudowany serwis lub portal.

Profesjonalizm wykonawcy. Stronę internetową możesz stworzyć samodzielnie na bazie gotowych, darmowych szablonów, lub skorzystać z profesjonalnych webdeweloperów, którzy zakodują Ci witrynę od A do Z. Ceny takich usług mogą sięgać nawet kilkunastu tys. złotych w przypadku rozbudowanych portali i kilku tys. złotych dla wizytówek firmowych.

Statyczna strona internetowa czy oparta na systemie CMS. Zakodowanie statycznej strony internetowej sprawia, że niemożliwe jest nią wygodne i samodzielne zarządzanie bez konieczności majstrowania w jej kodzie. Witryny oparte na systemach CMS są o wiele prostsze w zarządzaniu, jednak – jeśli nie korzystasz z popularnych i darmowych CMS-ów, takich jak WordPress czy Joomla! – cena stworzenia autorskiego CMS-u znacząco zwiększy finalny koszt strony internetowej.

Opieka posprzedażowa. Jeśli wybierzesz profesjonalnego wykonawcę, na cenę witryny wpływ będzie mieć również późniejsze pozycjonowanie i opieka nad stroną w formie doradztwa oraz wprowadzania aktualizacji i zmian w kodzie witryny.

Koszty założenia strony-wizytówki i sklepu online

Najprostsze w stworzeniu, nieskomplikowane wizytówki małych i średnich firm zawierają zwykle kilka podstron o prezentowanej ofercie, informacjach o firmie oraz sposobie kontaktu z przedsiębiorstwem. Są one stosunkowo proste w wykonaniu, toteż ich ceny wahać się mogą w zakresie od 500 złotych do 2 - 3 tys. złotych – zależnie od profesjonalizmu wykonawcy. Samo stworzenie autorskiego systemu CMS to wydatek rzędu od 4 tys. złotych do nawet 10 tys. złotych. Niemniej jednak do potrzeb małych i średnich firm w większości przypadków wystarczą darmowe, najpopularniejsze CMS-y.

Założenie sklepu internetowego to nieco większy wydatek. Standardowo niezbyt skomplikowany sklep online można stworzyć w kwocie oscylującej w okolicach 5 tys. złotych, niemniej jednak bardzo rozbudowany, wyposażony w dużą ilość modułów sklep online może kosztować nawet 20 tys. złotych.

Należy pamiętać, że poza samym stworzeniem witryny, na koszt założenia strony internetowej wpływ ma również koszt zakupu domeny oraz hostingu. Zwykle jednak łącznie nie przekroczą one 150 złotych rocznie, zależnie od wybranych planów cenowych providera i hostingodawcy.

 

 

  • strona internetowa, strona www, cms, e-sklep, portal
  • 0 Użytkownicy uznali to za przydatne
Czy ta odpowiedź była pomocna?

Related Articles

Jak dokonać transferu swojej domeny?

Transfer domeny to zmiana firmy, która zapewnia obsługę domeny, czyli tzw. rejestratora domeny. O...

Co to jest CMS?

CMS (System zarządzania treścią) to bardzo sprytna i przydatna rzecz. Żeby uzmysłowić to sobie,...

Co to jest domena internetowa i jak zdobyć własną?

Komputery nie rozumieją ludzkiego języka, dla nich zrozumiały jest jedynie 'język matematyki'. W...

Co to jest serwer i jak go zdobyć?

Serwer to nic innego, jak specjalnie przygotowany komputer. W chwili, gdy uruchamiasz...

Co to jest szyfrowanie strony?

W chwili, gdy wchodzisz na dowolną stronę WWW, używając normalnego, nieszyfrowanego protokołu...