Backup jako skuteczna ochrona przed cyberatakami

skuteczna ochrona poprzez backup

W dobie coraz większego zagrożenia ze strony cyberataków firmy stają przed koniecznością opracowywania skuteczniejszych strategii odzyskiwania aplikacji oraz danych. Rozwiązaniami umożliwiającymi realizację efektywniejszej i bezpieczniejszej polityki backupowej są systemy cloud backup oraz lokalne systemy backupowe, które umożliwiają natychmiastowe przywracanie oraz wydajne przechowywanie kopii zapasowych plików.

Gdy firmy padną ofiarą cyberataku, backup danych i aplikacji umożliwi zapewnienie ciągłości działania systemów, ograniczając konsekwencje ataku. Co więcej, przywrócenie danych jest również bezpieczniejszą i zdecydowanie łatwiejszą opcją niż pertraktowanie z hakerami.

Oczywiście, poza cyberatakiem, dane i aplikacje mogą ulec uszkodzeniu na wiele innych sposobów. Jednym z najpowszechniejszych jest awaria sprzętu, która naturalnie zdarza się w najmniej spodziewanym i oczekiwanym momencie i może doprowadzić do kompleksowej utraty danych. Poza tym firmowa infrastruktura sieciowa może paść ofiarą infekcji złośliwym kodem – np. ransomware-m, który szyfruje i odcina dostęp do danych, lub innymi wirusami infekującymi pliki. Do zagrożeń firmowych danych należy doliczyć kradzież sprzętu oraz awarie i błędy nośników danych.

Konsekwencjom tych oraz wielu innych losowych zdarzeń powodujących utratę danych, można zapobiegać na kilka różnych sposobów – np. poprzez stosowanie redundancji lub zabezpieczeń przed cyberzagrożeniami. Naturalnie, niemożliwe jest zapewnienie pełnej ochrony danych, dlatego też w polityce bezpieczeństwa IT firmy należy stawiać na metody ograniczające skutki zdarzeń losowych i cyberataków.

Powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem jest tworzenie kopii zapasowych. Nowoczesne systemy backupowe pozwalają na błyskawiczne przywrócenie uszkodzonych lub utraconych danych, dzięki czemu mogą one zapewnić ciągłość funkcjonowania firmowych systemów i urządzeń.

Backup to remedium na zagrożenia ze strony ransomware

W ostatnim czasie możemy obserwować wzmożenie działań cyberprzestępców. Kradzież danych, żądania okupów oraz zastraszanie organizacji i przedsiębiorstw może kosztować zbyt wiele. Okazuje się jednak, że zamiast zapłaty okupu i przystawania na żądania hakerów, firmy mogą postawić na o wiele lepsze rozwiązanie, jakim jest backup. Warto zwrócić uwagę, że gdy dojdzie do ataku – np. Cryptolockerami, szyfrowaniu ulegną dane na wszystkich nośnikach fizycznych, zmapowanych dyskach sieciowych, a nawet chmurowych. Z tego też względu kopie zapasowe powinny być szyfrowane oraz przechowywane w oddzielnych sieciach. By wzmocnić zabezpieczenia, warto dodatkowo postawić na szyfrowanie sieci tworzącej kopie zapasowe.

Backup zmniejsza skutki manipulacji danymi

Cyberataki w dużej mierze opierają się na kradzieży oraz uszkodzeniu danych, niemniej jednak wiele spośród nich manipuluje danymi firm i organizacji. Zmanipulowane dane stają się dla zaatakowanego podmiotu niepełnowartościowe oraz zagrażają funkcjonowaniu firm lub organizacji. W takich sytuacjach backup danych również okazuje się skuteczną pomocą. Ponadto, należy pamiętać o konieczności chronienia danych i ich integralności w kontekście RODO.

Dzięki przywróceniu zmanipulowanych danych z okresu przed wystąpieniem ataku, możliwe jest o wiele skuteczniejsze eliminowanie skutków cyberataków. By backup i nadpisywanie zmodyfikowanych danych były łatwiejsze, warto zaimplementować mechanizmy deduplikacji, które zmniejszają wykorzystywaną przestrzeń dyskową przez kopie zapasowe.

Backup w chmurze?

Wiele przedsiębiorstw coraz częściej przekonuje się do stosowania konfiguracji hybrydowych, w których lokalne urządzenia służą wyłącznie jako początkowe miejsce przechowywania kopii zapasowych i umożliwiają odzyskiwanie danych, a rozwiązania z zakresu cloud computingu pozwalają na efektywną archiwizację starszych danych. Backup w chmurze pozwala na zabezpieczenie danych przechowywanych w serwerowniach przy braku konieczności inwestowania w zwiększanie przepustowości łączy sieciowych oraz lokalnych urządzeń serwerowych.

Ubezpieczyciele zacierają ręce

Wzmagające się cyberataki napędzają branżę trudniącą się zabezpieczaniem organizacji i firm przed cyberzagrożeniami. Stawka ubezpieczenia – podobnie jak w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych – wyliczana jest na bazie wielu zmiennych, wśród których należy wymienić m.in. bezpieczeństwo i skuteczność systemu backupowego oraz innych zabezpieczeń, które chronią firmową infrastrukturę IT przed cyberatakami i awariami.

Dlatego też postawienie na efektywny system backupowy w przedsiębiorstwie staje się zasadnym również pod względem optymalizacji kosztów ponoszonych z tytułu ubezpieczenia firmowej infrastruktury IT. Ubezpieczyciele podczas wyceny polisy mogą brać pod uwagę m.in. sposób przechowywania kopii zapasowych, replikację danych w wielu lokalizacjach, czy szyfrowanie połączenia z siecią backupową.
  • Backup, cyberatak, ochrona
  • 0 Użytkownicy uznali to za przydatne
Czy ta odpowiedź była pomocna?

Related Articles

Jak dokonać transferu swojej domeny?

Transfer domeny to zmiana firmy, która zapewnia obsługę domeny, czyli tzw. rejestratora domeny. O...

Co to jest CMS?

CMS (System zarządzania treścią) to bardzo sprytna i przydatna rzecz. Żeby uzmysłowić to sobie,...

Co to jest domena internetowa i jak zdobyć własną?

Komputery nie rozumieją ludzkiego języka, dla nich zrozumiały jest jedynie 'język matematyki'. W...

Co to jest serwer i jak go zdobyć?

Serwer to nic innego, jak specjalnie przygotowany komputer. W chwili, gdy uruchamiasz...

Co to jest szyfrowanie strony?

W chwili, gdy wchodzisz na dowolną stronę WWW, używając normalnego, nieszyfrowanego protokołu...