Jak zapewnić sobie wysoką efektywność mailingu?

E-mail marketing to obecnie jeden z popularniejszych kanałów docierania do stałych oraz potencjalnych klientów. Prawidłowo przeprowadzony mailing jest w stanie osiągnąć zawrotny współczynnik ROI (zwrotu z inwestycji), który może wynieść nawet 3800%. Mimo tak dużego potencjału wiele wysyłanych maili trafia do kosza lub od raz do spamu, nie zapewniając odpowiedniej konwersji. W jaki sposób stworzyć mailing, by zapewnił wysoką efektywność?

efektywny mailing

Segmentuj odbiorców

Dzielenie listy mailingowej na poszczególne segmenty pod kątem najróżniejszych kryteriów pozwoli precyzyjnie dopasować treść mailingu do jego odbiorców. Warto segmentować listy mailingowe pod kątem zainteresowań, miejsca zamieszkania, płci, historii interakcji z witryną i wielu innych kryteriów.

Regularne wysyłanie maili procentuje

Im częściej będziesz wysyłał maile, tym subskrybenci łatwiej się do nich przyzwyczają i zauważą Twoje zaangażowanie w chęć utrzymania z nimi stałych relacji. Minimum, na jakie powinieneś postawić, powinno być wysyłanie maili raz na miesiąc. Newsletter nie musi wyłącznie promować produktów lub usług. Jego rola może sprowadzać się również do edukowania oraz informowania subskrybentów. Należy również pamiętać o bardzo ważnej kwestii – unikaj spamu. Ze względów prawnych, co oczywiste, ale również dlatego, że przesilenie informacji może odnieść odwrotny skutek.

Jasny przekaz w przyjaznej formie

Pamiętaj, że wielu internautów nie czyta tekstów od deski do deski, a jedynie szybko skanuje je wzrokiem. By zapewnić sobie odpowiednią skuteczność mailingu, warto ograniczyć słowo pisane do jasnych i zrozumiałych komunikatów, a także udekorować je różnorodnymi multimediami – grafikami, infografikami, czy wizualizacjami.

Nie zapomnij o CTA (call to action)

Czytelnik, który przeczyta treść maila bez wezwania do działania, nie będzie w stanie zweryfikować, czego się od niego oczekuje, dlatego też samodzielnie rzadko kiedy wykona jakąkolwiek interakcję. Upewnij się, że na końcu wysłanego maila umieścisz sensowne, jasne i proste do zrozumienia CTA, które wskaże czytelnikowi dalsze kroki, które powinien podjąć po przeczytaniu – np. odeśle go do strony z produktem. Skuteczne CTA jest w stanie znacząco podnieść efektywność mailingów.

Rób testy A/B

Dzięki testom mailingu dowiesz się, która ich wersja jest skuteczniejsza. Testuj nagłówki, format, grafiki, treść, czy pole nadawcy, aż do osiągnięcia możliwie najlepszego efektu. Sprawdzaj regularnie skuteczność każdej modyfikacji i opracuj mailing idealny.

Pytaj o zdanie subskrybentów

Poznawaj zainteresowania oraz opinię odbiorców mailingu. Podpytaj ich o to, jaka częstotliwość maili ich zadowala, czy jaką tematykę widzieliby najchętniej w mailach od Ciebie. Możesz również spytać o nasycenie grafikami, czy ich zainteresowanie nowymi ofertami. Wszystkie pytania możesz przygotować w krótkiej ankiecie.

Integruj mailing z mediami społecznościowymi

Udostępnij na Facebooku lub innym portalu formularz zapisu do listy mailingowej oraz publikuj newslettery na kontach w portalach społecznościowych. Taka integracja z najpopularniejszymi portalami Social Media pozwoli znacząco poprawić wskaźnik klikalności oraz zwiększy docelową grupę odbiorców – nawet o 50%.
  • efektywność mailingu, mailing, e-mail marketing
  • 0 Użytkownicy uznali to za przydatne
Czy ta odpowiedź była pomocna?

Related Articles

Blog – element marketingu online

Choć blogi powstały wiele lat temu, wciąż cieszą się uznaniem oraz okazują się jednym z...

Video marketing na stronie – czy warto?

Video marketing to obecnie jedno z najskuteczniejszych oraz najpopularniejszych działań content...

Analizowanie danych w Google Analytics – o czym warto pamiętać?

Google Analitycs to jedno z podstawowych i fundamentalnych narzędzi służących kompleksowej...

Automatyzacja marketingu – najpopularniejsze błędy

Automatyzacja marketingu to ciekawe, obszerne i niezwykle praktyczne zjawisko, które doskonale...

Top 7 narzędzi dla marketerów

Na rynku istnieje wiele narzędzi, pozwalają znacząco zoptymalizować czas i usprawnić realizowanie...