Analizowanie danych w Google Analytics – o czym warto pamiętać?

Google Analitycs to jedno z podstawowych i fundamentalnych narzędzi służących kompleksowej analityce ruchu na stronie internetowej. Ze względu na jego wszechstronny i darmowy charakter, jest to jednocześnie najpopularniejsze narzędzie wykorzystywane przez menadżerów i właścicieli witryn internetowych.

Jednak ogromna ilość danych, statystyk, metryk i raportów może powodować zagubienie i chaos wśród mniej doświadczonych analityków. W jaki sposób korzystać z narzędzia i o czym pamiętać podczas użytkowania Google Analytics?

google analytics

Dane w ujęciu czasowym

Wielu analityków przegląda panel Google Analytics w sposób regularny. Podczas obserwowania tego, co dzieje się na witrynie, można zauważyć okresowe spadki i wzrosty odwiedzin, które związane są np. ze zmniejszonym zainteresowaniem witryną w weekendy, czy z sezonowością biznesu.

By móc prawidłowo weryfikować dane oraz móc obserwować progres lub regres, należy zestawiać dane z analogicznym okresem w poprzednim roku. Jedynie weryfikacja rok do roku pozwoli rzetelnie zweryfikować wzrost lub spadek ruchu na stronie.

Analiza jakości ruchu

Warto dokładnie śledzić zachowanie użytkowników na naszej stronie. W tym celu mogą posłużyć trzy parametry: współczynnik odrzuceń, średni czas trwania sesji oraz strony/sesja. Wskaźniki te są w stanie pokazać nam, w jaki sposób content na stronie trafia do jej odbiorców, innymi słowy, czy użytkownicy spędzają na stronie odpowiednią ilość czasu oraz czy znajdują wartościowe dla nich informacje.

Analizują te dane, należy uwzględnić kilka aspektów, m.in. kanały ruchu, a także jakość poszczególnych podstron witryny. Jedynie analiza ruchu z konkretnego kanału oraz weryfikacja użytkownika pod kątem jego preferencji pozwoli nam klarownie zweryfikować jakość poszczególnych podstron serwisu.

Analizując jakość ruchu, nie można zapomnieć o weryfikacji konwersji na poszczególnych podstronach. By prawidłowo określić jakość konwersji, należy patrzeć m.in. na wartość i realizację celu, a także współczynnik jego konwersji. Tutaj również należy podejść do problemu pod kątem analizy poszczególnych źródeł oraz podstron witryny, ponieważ całościowe dane prezentowane przez Google Analytics nic szczególnego nam nie powiedzą.

Analiza źródeł ruchu

Jedynie odpowiednia dywersyfikacja źródeł ruchu zapewni odpowiednią ilość użytkowników na stronie. Opieranie się na jednym kanale docierania odbiorców jest ryzykowne i zwykle nieefektywne. Dlatego też konieczne jest przeprowadzanie dogłębnej analizy poszczególnych źródeł ruchu. W przypadku nagłych zmian warto regularnie sprawdzać ich przyczynę. Może okazać się, że taką przyczyną jest ograniczenie zasięgu na jednym z portali społecznościowych (takie wydarzenie niedawno miało miejsce na portalu Facebook).

Całkiem prawdopodobne jest również, że nagłe wzrosty mogą być spowodowane zaklasyfikowaniem ruchu jako bezpośredniego – generowanego np. przez boty. Dopiero wiedza o tym, który kanał odpowiada za spadki lub wzrosty pozwoli wyciągnąć odpowiednie wnioski oraz podjąć konkretne i skuteczne działania.
  • Analizowanie danych, Google Analytics, statystyki
  • 1 Użytkownicy uznali to za przydatne
Czy ta odpowiedź była pomocna?

Related Articles

Blog – element marketingu online

Choć blogi powstały wiele lat temu, wciąż cieszą się uznaniem oraz okazują się jednym z...

Video marketing na stronie – czy warto?

Video marketing to obecnie jedno z najskuteczniejszych oraz najpopularniejszych działań content...

Automatyzacja marketingu – najpopularniejsze błędy

Automatyzacja marketingu to ciekawe, obszerne i niezwykle praktyczne zjawisko, które doskonale...

Jak zapewnić sobie wysoką efektywność mailingu?

E-mail marketing to obecnie jeden z popularniejszych kanałów docierania do stałych oraz...

Top 7 narzędzi dla marketerów

Na rynku istnieje wiele narzędzi, pozwalają znacząco zoptymalizować czas i usprawnić realizowanie...