Tworzenie własnej strony internetowej na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniło się w sposób diametralny. Wraz z popularyzacją sieci oraz nieustannie rosnącą ilością witryn obecnych w Internecie, oferowane są również coraz ciekawsze narzędzia, które ułatwiają zakładanie stron internetowych.
Obecnie jednym z popularniejszych sposobów na postawienie strony, jest wykorzystanie w tym celu jednego z systemów CMS (ang. Content Management System), czyli Systemów Zarządzania Treścią. Obecnie najpopularniejszym systemem CMS jest WordPress. Poniżej prezentujemy jak krok po kroku przejść przez tworzenie własnej strony internetowej.
Do jakich celów służyć Ci będzie strona internetowa?
Każda witryna musi służyć do osiągania konkretnych celów. Stworzenie strony nie jest celem samym w sobie, a jedynie narzędziem, które umożliwi m.in.:
- zwiększenie zasięgu firmy,
- stworzenie e-wizytówki firmy,
- zdobycie większej ilości klientów,
- budowanie wizerunku marki,
- blogowanie i dzielenie się własnymi przemyśleniami,
- gromadzenie społeczności wokół witryny,
- sprzedawanie produktów w formie sklepu e-commerce.
Jeśli na samym początku określisz cel witryny, o wiele łatwiej będzie Ci przejść przez pozostałe etapy jej tworzenia.
Wybierz domenę dla swojej witryny
Wybranie i wykupienie domeny to w pierwszy krok na drodze ku własnej stronie internetowej. Domena musi nawiązywać do nazwy firmy lub marki, lub być powiązana w jakiś sposób z zakresem realizowanej działalności.
Warto, by domena połączyła nazwę firmy lub marki z nadrzędnym słowem kluczowym opisującym działalność przedsiębiorstwa, np. „Janex-transport.pl”.
Wybierz hosting strony internetowej
Hosting, czyli inaczej serwer, który będzie utrzymywał witrynę. Obecnie w zasadzie każdy – nawet najtańszy i najprostszy serwer – bez problemu poradzi sobie z utrzymaniem prostej strony o umiarkowanym ruchu. Na parametry serwera warto dokładniej zwrócić uwagę, gdy zakładana strona internetowa służyć będzie jako sklep online lub w założeniu generować będzie duży ruch.
Poza parametrami warto zweryfikować: jakość obsługi, możliwość samodzielnej konfiguracji serwera, narzędzia do administrowania serwerem dostarczane przez firmę hostingową, czy szybkość udzielania pomocy w razie awarii.
Zainstaluj system CMS
O systemie CMS pisaliśmy na początku tekstu. Obecnie najrozsądniejszym rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych osób zakładających witrynę bez wątpienia jest system WordPress. System ten stanowi swego rodzaju silnik, który napędza witrynę i umożliwia łatwe zarządzanie jej zawartością. Wykorzystując WP, w łatwy sposób wykreujemy wygląd własnej strony internetowej poprzez wykorzystanie jednego z tysięcy dostępnych (darmowych lub płatnych) motywów. Wbudowany panel administracyjny znacząco ułatwi kompleksowe zarządzanie stroną.