Domeny squezze page – zwane również sale pages – to standardowe strony sprzedażowe, które skupiają się na zmaksymalizowaniu konwersji, którą może być złożenie zamówienia, zapisanie się na newsletter, czy skontaktowanie się z konkretnym działem firmy. Pojęcia squeeze page, w wolnym tłumaczeniu „wyciskaczy”, używa się zarówno do podstron oferujących możliwość zapisania się do bazy mailingowej, jak i do całych witryn. W drugim przypadku zamiennie stosowany jest również termin sale pages.
By stworzyć odpowiednią domenę typu squeeze page, konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które umożliwią wykreowanie witryny o jak największym współczynniku konwersji. Warto pamiętać, że domeny typu squeeze page rządzą się nieco odmiennymi prawami od standardowych domen, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie w nich kilku sprzedażowych tricków.
Czy budowanie marki na domenie squeeze page to dobry pomysł?
Opieranie biznesu wyłącznie na domenach squeeze page nie jest najlepszym pomysłem. Domeny te są zbyt agresywne pod względem sprzedażowym, a zbyt intensywne utożsamianie ich z marką może spowodować skutek odwrotny do zamierzonego. Domena sprzedażowa mocno narzuca użytkownikom wykonanie konkretnej akcji (w domyśle kupienie produktu) i robi to bez ogródek, przez co internauta już od pierwszych chwil zna ofertę prezentowaną przez stronę.
Długość domeny squeeze page i zawartość słów kluczowych
Domeny sprzedażowe nie muszą być krótkie, ba – dłuższa domena może zapewnić nieco lepszy skutek. Wiele zagranicznych witryn opartych na domenach squeeze page posiada bardzo długie nazwy, które nie są zbyt klarowne dla ich użytkowników. Niemniej jednak, na polskim rynku stosowane są głównie dłuższe nazwy domen, które od samego początku starają się wyjaśnić konsumentom, co znajduje się na odwiedzanej stronie. Dobrą praktyką jest umieszczenie jednego lub dwóch słów kluczowych w domenie – najlepiej w dwóch różnych formach, co wpłynie na pozycjonowanie witryny.
Co powinna zawierać strona squeeze page?
Zawartość witryny powinna być skonstruowana w taki sposób, by wycisnąć konwersję do maksimum. Oznacza to, że szkielet wyciskaczy jest stosunkowo prosty, a jedyne z czego powinien się składać to:
- nagłówek,
- krótka i atrakcyjna oferta,
- formularz zapisu na listę adresową,
- zdjęcia, materiały wideo lub audio.