Automatyzacja marketingu – najpopularniejsze błędy

Automatyzacja marketingu to ciekawe, obszerne i niezwykle praktyczne zjawisko, które doskonale sprawdza się niemal w każdej branży i w każdym sektorze gospodarki. Z automatyzacją w marketingu spotkamy się zarówno w przypadku sklepów sprzedających zaawansowane maszyny przemysłowe, czy produkty medyczne, jak i w przypadku księgarni, sklepów z butami, czy punktów z produktami spożywczymi.

automatyzacja marketingu

Czym jest automatyzacja marketingu?

Zjawisko automatyzacji w marketingu określa zbiór działań wykonywanych w sposób automatyczny, które umożliwiają gromadzenie, agregowanie i analizowanie danych, a także automatyzację interakcji z grupami odbiorców i planowania publikacji.

Automatyzacja marketingu jest dość kontrowersyjnym zagadnieniem, które dzieli jej zwolenników i przeciwników na dwa obozy. Jedni uważają, że synergiczne wykorzystanie technologii wraz z działaniami marketerów z krwi i kości umożliwia znaczne optymalizowanie efektywności sprzedaży. Przeciwnicy automatyzacji sądzą, że nic nie zastąpi prawdziwego specjalisty od marketingu. Niezależnie od obranego stanowiska, warto zapoznać się z najpowszechniejszymi błędami popełnianymi przy wdrażaniu automatyzacji, które pozwolą spojrzeć na to zjawisko w sposób pełniejszy.

3 najpopularniejsze błędy w automatyzacji marketingu

Zbyt duża ilość lub nieprawidłowo dobrane narzędzia

Pierwsze kroki w automatyzacji powinny być przeprowadzane w sposób przemyślany i ostrożny. Implementacja zbyt dużej ilości narzędzi naraz spowoduje, że automatyzacja stanie się zagmatwana, skomplikowana i zamiast rozwiązywać problemy, zacznie je tworzyć. Im mniej narzędzi do automatyzacji wybierzesz, tym lepiej.

Warto wybierać wyłącznie rekomendowane, proste i intuicyjne narzędzia, które umożliwią efektywną pracę również mniej doświadczonym marketerom. Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru narzędzia, popełnij dokładny research, określ budżet i zasięgnij opinii różnych ekspertów. Pozwoli Ci to lepiej dopasować oprogramowanie do swoich potrzeb.

Brak rozgraniczania grup odbiorców

Mierzenie wyników i danych w sposób jednakowy dla każdej grupy odbiorców potrafi znacznie zafałszować uzyskane wyniki. Naturalnie warto zwrócić uwagę na powtarzalne schematy, jednak prowadzenie marketingu w sposób masowy to prosta droga do poniesienia porażki. Automatyzacja w marketingu umożliwia efektywne i sprytne wykorzystywanie danych dotyczących zachowania każdej grupy odbiorców i każdego użytkownika z osobna. Warto więc ustalić kilkanaście różnorodnych reguł i zaimplementować zaawansowaną personalizację. Traktowanie użytkowników w sposób indywidualny to doskonały sposób na poprawę konwersji w sklepie.

Nieprawidłowe analizowanie i stawianie błędnych wniosków

Wielu marketerów nie potrafi wyciągać odpowiednich wniosków z danych dostarczonych przez wykorzystywane narzędzia. Co więcej, znaczna część osób odpowiedzialnych za marketing nie jest w stanie określić, które prezentowane przez narzędzia wskaźniki są najistotniejsze. Podczas wdrażania rozwiązań z zakresu automatyzacji marketingu konieczne jest nauczenie się ich obsługi oraz wypracowanie umiejętności wyciągania trafnych wniosków na podstawie przygotowanych danych. W tym celu warto skorzystać ze szkoleń oraz webinarów uczących obsługi konkretnego oprogramowania.
  • automatyzacja, marketing, e-commerce, ecommerce
  • 0 Użytkownicy uznali to za przydatne
Czy ta odpowiedź była pomocna?

Related Articles

Blog – element marketingu online

Choć blogi powstały wiele lat temu, wciąż cieszą się uznaniem oraz okazują się jednym z...

Video marketing na stronie – czy warto?

Video marketing to obecnie jedno z najskuteczniejszych oraz najpopularniejszych działań content...

Analizowanie danych w Google Analytics – o czym warto pamiętać?

Google Analitycs to jedno z podstawowych i fundamentalnych narzędzi służących kompleksowej...

Jak zapewnić sobie wysoką efektywność mailingu?

E-mail marketing to obecnie jeden z popularniejszych kanałów docierania do stałych oraz...

Top 7 narzędzi dla marketerów

Na rynku istnieje wiele narzędzi, pozwalają znacząco zoptymalizować czas i usprawnić realizowanie...