Długość domeny – czy ma znaczenie?

Lepiej postawić na krótką czy długą domenę? Czy ilość znaków w domenie faktycznie przedkłada się na efektywność jej pozycjonowania oraz optymalizacji SEO? Czy zbyt długa lub zbyt krótka nazwa domeny może zaszkodzić witrynie? Sprawdźmy.

dlugosc domeny

Długość domeny ma istotne znaczenie

Wybór dotyczący długości domeny nie może być przypadkowy. Przed jego dokonaniem należy dokładnie zweryfikować wszelkie „za” i „przeciw” zarówno długiego adresu URL, jak i jego skróconej wersji.

Korzyści związane ze stosowaniem krótkich domen

Zatem wybrać krótszą czy dłuższą domenę? Bezsprzecznie lepszym rozwiązaniem okazuje się domena zawierająca mniejszą ilość znaków. Za krótkimi domenami przemawia kilka nadrzędnych zalet.

Krótkie adresy URL są w stanie lepiej angażować i zapadać w pamięci potencjalnych odbiorców. Co więcej, są: prostsze do podyktowania, łatwiejsze w obróbce graficznej, szybsze we wpisywaniu do przeglądarki i bardziej przyjazne mobilnym użytkownikom sieci. Zwięzła domena umożliwi skuteczniejsze budowanie marki, a także mogą okazać się łatwiejsze w umieszczeniu adresu domeny na materiałach reklamowych.

Jednym z istotniejszych problemów w stosowaniu krótkich adresów domen jest większe prawdopodobieństwo ich zajęcia, a także potencjalnie nieznacznie mniejsze możliwości umieszczenia podstawowych słów kluczowych bezpośrednio w adresie witryny. W związku z tym osoby, które chcą domenę o krótkim adresie URL, muszą nieco dłużej i intensywniej pogłówkować nad jej brzmieniem.

Czy długie domeny mają jakieś zalety?

Zwykle długie domeny nie przejawiają tak licznych zalet, jak ich krótsze odpowiedniki. Niemniej jednak ich użycie może okazać się dobrym wyjściem w kilku specyficznych przypadkach. Długa domena może posłużyć jako swego rodzaju wyjaśnienie działalności i specyfiki domeny. Przykładowo, zamiast umieszczania w domenie wyłącznie niejasno brzmiącej nazwy firmy – np. Coool.it, można pokusić się o dodanie w adresie URL delikatnego wyjaśnienia dotyczącego działalności firmy – np. Coool-hosting.it.

Możliwość umieszczenia branżowego słowa kluczowego w dłuższej domenie może okazać się dobrym argumentem pod kątem jej późniejszego pozycjonowania. Co więcej, długie domeny nie są negowane przez serwisy społecznościowe, a ich brzmienie zagwarantuje o wiele większą unikalność niż w przypadku krótszych domen.

Wybrać długą czy krótką domenę?

Wybór długości adresu URL w domenie powinien być podyktowany przede wszystkim prawidłowym dopasowaniem proporcji między marketingowym wydźwiękiem domeny, a jej unikatowością, przejrzystością, a także dostosowaniem do grupy odbiorców. Przy wyborze ilości znaków w domenie warto również zastanowić się, czy długość adresu URL pozwoli na jego bezproblemowe umieszczenie w cyfrowych i papierowych materiałach reklamowych.
  • domena, długość domeny, nazwa domeny, jak wybrać domenę, domena internetowa
  • 0 Użytkownicy uznali to za przydatne
Czy ta odpowiedź była pomocna?

Related Articles

Wykorzystanie map ciepła do optymalizacji witryny internetowej

Wielokrotnie zdarza się, iż deweloperzy oraz właściciele witryn i sklepów internetowych miewają...

Czy Twój sklep online na pewno potrzebuje Magento?

Na rynku istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym możliwe jest prowadzenie efektywnej sprzedaż w...