6 błędów popełnianych w kampaniach AdWords

Odpowiednio przeprowadzana kampania AdWords zapewnia wysoki współczynnik ROI (zwrot z inwestycji),. Tym samym umożliwia uzyskanie wymiernych efektów przy ograniczonym budżecie. By wdrożenie i zarządzanie reklamą w Google AdWords przebiegało sprawnie i stabilnie, warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami napotykanymi podczas realizowania kampanii promocyjnych.

Błąd nr 1: Nieprawidłowo dopasowane frazy kluczowe

Najpowszechniejszym błędem wielu kampanii AdWords jest używanie zbyt ogólnych lub nietrafionych fraz kluczowych, które nie prezentują usług lub produktów firmy w prawidłowym kontekście. Błędów na polu fraz kluczowych możemy doszukiwać się także w nieprawidłowym grupowaniu tematycznym słów kluczowych. Przykład: zamiast umieszczać w kampaniach frazy „zamek” przez sklep oferujący zamki do drzwi, lepiej posłużyć się frazami z długiego ogona. Zawęzi to grupę odbiorców i nie będzie wprowadzać ich w błąd – np. „zamek wpuszczany do drzwi”. By częściowo wyeliminować ten błąd, warto stosowań wykluczenia słów kluczowych przy dopasowaniu zbliżonym.

Błąd nr 2: Nieumiejętny dobór typu kampanii

Większość podmiotów tworzących kampanię AdWords wybiera typ kampanii „Sieć wyszukiwania z rozszerzeniem na sieć reklamową”. Nie zawsze jednak wybór ten okazuje się prawidłowy. Tworząc kampanię, warto dokładniej zapoznać się z różnicami między siecią reklamową a siecią wyszukiwań i precyzyjniej dopasować typ kampanii do swoich potrzeb i specyfiki promocji.

Błąd nr 3: Źle stosowane dopasowanie zbliżone

Nadużywanie dopasowania zbliżonego rodzi sytuacje, w których użytkownik wpisując bardzo luźno powiązaną frazę, natrafi na Twoją reklamę, która nie okaże się dla niego w żaden sposób przydatna, a tym samym obniży Ci to współczynnik CTR (klikalność). O wiele lepszym rozwiązaniem jest dywersyfikacja dopasowań słów kluczowych, która zapewni większą wszechstronność, a tym samym skuteczność kampanii AdWords.

Błąd nr 4: Brak segmentacji struktury konta AdWords

Wrzucanie wszystkich słów kluczowych do jednego worka, a następnie tworzenie z nich wszystkich kampanii AdWords nie jest najlepszym pomysłem. O wiele skuteczniejszym rozwiązaniem jest odpowiednia segmentacja struktury konta, która pozwala precyzyjniej kreować poszczególne kampanie wedle przekazu promocji. Tworzony przekaz reklamowy powinien być jasny, niezbyt obszerny i zawierać ściśle dopasowane frazy kluczowe.

Błąd nr 5: Nieprawidłowe targetowanie reklam

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo współpracuje wyłącznie w relacji B2B, kierowanie reklam dla szerszego grona odbiorców nie ma najmniejszego sensu. Podobnie z lokalizacją – jeżeli firma prowadzi działalność wyłącznie we Wrocławiu, wówczas rozszerzanie reklam na tereny znajdujące się poza tą aglomeracją nie ma sensu.

Błąd nr 6: Niezachęcający content reklam

W sieci wielokrotnie zdarza się widywać przeoptymalizowane reklamy, które poza zagęszczeniem słów kluczowych, nie prezentują internaucie żadnej wartości, a tym samym nie zachęcają do kliknięcia reklamy. Odpowiednio skonstruowany tekst znacząco poprawia zarówno CTR, jak i ROI  kampanii AdWords.

  • AdWords, seo, reklama
  • 0 Użytkownicy uznali to za przydatne
Czy ta odpowiedź była pomocna?

Related Articles

Opisy produktów w sklepie internetowym – dlaczego są tak ważne?

Prowadzenie sklepu online wymaga wielu działań, które pozwolą wyróżnić biznes na tle konkurencji,...

Link building – jak linkować?

Jednym z ważniejszych działań SEO jest tworzenie bazy dobrej jakości linków do pozycjonowanej...

Czym jest i jak korzystać z Google Trends?

Nadążanie za trendami w Internecie stanowi podstawę skutecznych działań marketingowych,...

Czym są Trust Flow, Citation Flow i Domain Authority?

Planując strategię e-marketingową, nie można pominąć istotnych wskaźników, które nakierują nas na...