System DNS przekształca nazwy domen w czytelne dla komputerów adresy IP. Pliki stref DNS zawierają przyporządkowania nazw domen do odpowiednich adresów IP. Ta funkcja umożliwia tworzenie i edytowanie plików stref.
Najważniejsze rekordy DNS, które można ustawiać za pomocą Zone Editor
A – Mapowanie nazwy domen na adres Ipv4. Dzięki niemu możemy oddelegować naszą domenę na dowolne IP serwera, na którym znajduje się nasza aplikacja.
example.com A 123.123.123
AAAA – Zasada działania jest dokładnie taka sama jak dla rekordu A, ale dotyczy Ipv6.
MX – Jest to rekord odpowiedzialny za przekazywanie poczty na serwer. Aby poprawnie skonfigurować rekord, należy podać nazwę domenową, adres serwera pocztowego oraz priorytet. Można posiadać kilka serwerów pocztowych, którym nadaje się odpowiednie priorytety.
example.com MX 10 mail.example.com
CNAME – Pozwala nam ustalić aliasy dla naszych subdomen, które są mapowane na nazwę kanoniczną domeny.
Jeżeli mamy utworzoną subdomenę test.example.com i chcemy, żeby użytkownicy wpisując adres w przeglądarce widzieli aplikację, do której kieruje, należy dodać wpis CNAME w naszej Zonie DNS, w następujący sposób:
text.example.com example.com
TXT – Jest to rekord, w którym zawarte są informację dla źródeł spoza domeny. Dzięki niemu może zostać zweryfikowana własność domeny np. do zapewnienia bezpieczeństwa poczty poprzez implementację SPF.
v=spf1 +a +mx +ip4:123.123.123.123 ~all
1. Dodawanie rekordów DNS do domeny
Z kolumny akcje wybieramy rekord , który chcemy dodać do naszej domeny lub możemy zarządzać już utworzonymi rekordami wybierając opcję „ Zarządzaj „, gdzie również możemy dodawać więcej rekordów DNS.
Wybierając „Dodaj rekord” możemy dodać dla naszej domeny rekordy DNS.