Link building – jak linkować?

Jednym z ważniejszych działań SEO jest tworzenie bazy dobrej jakości linków do pozycjonowanej witryny. Przed wprowadzeniem algorytmu Pingwin dla Google liczyła się ilość linków. Obecnie Googleboty premiują przede wszystkim jakość linków. W jaki sposób linkować, by skutecznie pozycjonować witrynę?

link building

Linki wewnętrzne, a zewnętrzne

Link building opiera się zarówno na tworzeniu bazy linków wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Linki wewnętrzne odsyłają do innych podstron w ramach tego samego serwisu, portalu, sklepu online, czy witryny.

Linki zewnętrzne to odnośniki z innych witryn, które prowadzą do naszej strony. Mogą pochodzić one z portali społecznościowych, katalogów, wpisów blogowych i z wielu innych miejsc. Linki te dzieli się na naturalne oraz nienaturalne. Linki naturalne to najatrakcyjniejsze i najważniejsze odnośniki, które tworzone są w sposób oddolny – przez użytkowników, którzy uważają daną treść za wartościową lub godną polecenia.

Linki nienaturalne stanowią zwykle odnośniki kupowane przez osobę pozycjonującą witrynę. Zwykle kojarzą się one ze spamem. Niemniej jednak, jeśli nienaturalne linki wykonane w sposób przemyślany, również mogą nieść wartość dla odbiorcy treści i skutecznie wpływać na pozycję witryny.

Jak linkować, by tworzyć wartościowy profil linków?

1.     Stawiaj na linki ze stron, które nimi nie szastają

Google zwykle bardziej ceni witryny, które posiadają mniej linków wychodzących. Jeśli zatem strona internetowa mająca 30 linków wychodzących podlinkuje naszą witrynę, link ten będzie wartościowszy od linku, który pochodziłby od strony z paroma tysiącami linków wychodzących. Naturalnie istnieją wyjątki od tej reguły.

2.     Zwróć uwagę na współczynnik Trust Flow witryny linkującej

Jednym z najważniejszych czynników, które warunkują jakość linku, jest jakość witryny, z której wychodzą. Tzw. współczynnik Trust Flow określa wiarygodność strony. Im wyższy wskaźnik, tym odnośnik wychodzący z takiej witryny jest bardziej wartościowy.

3.     Link powinien współgrać z treścią, w której jest umieszczany

By uniknąć znamion spamu w zagnieżdżanym odnośniku, link powinien być skorelowany z treścią i współgrać z jej kontekstem. Warto zadbać również o jakość contentu, w którym umieszczany jest link.

4.     Linkuj do różnych podstron

Nie należy zapominać o linkowaniu podstron. Wielu pozycjonerów tworzy profil linków opierający się wyłącznie na odnośnikach kierujących do strony głównej. O wiele lepszy efekty uzyska się, dywersyfikując linki na kilku podstronach witryny.

5.     Dywersyfikuj sposób zamieszczania linków

Dywersyfikacja powinna objawiać się również w sposobie linkowania. Warto urozmaicić sposób umieszczania linku między umieszczaniem go w różnych anchorach i w formie zwykłego adresu URL.

6.     Sprawdź, jak działa konkurencja

W opracowaniu strategii link buildingu pomoże podglądanie poczynań konkurencji. Warto w tym celu skorzystać z takich narzędzi jak np. ahrefs.com czy majestic.com. Pozwolą one podejrzeć miejsca, z których linkuje konkurencja, a także rozkład odnośników i naturalność tworzonego przez konkurencję profilu linków.
  • seo, Link building, jak linkować, linkowanie, pozycjonowanie, Pingwin, linki wewnętrzne, linki zewnętrzne
  • 0 Użytkownicy uznali to za przydatne
Czy ta odpowiedź była pomocna?

Related Articles

6 błędów popełnianych w kampaniach AdWords

Odpowiednio przeprowadzana kampania AdWords zapewnia wysoki współczynnik ROI (zwrot z...

Opisy produktów w sklepie internetowym – dlaczego są tak ważne?

Prowadzenie sklepu online wymaga wielu działań, które pozwolą wyróżnić biznes na tle konkurencji,...

Czym jest i jak korzystać z Google Trends?

Nadążanie za trendami w Internecie stanowi podstawę skutecznych działań marketingowych,...

Czym są Trust Flow, Citation Flow i Domain Authority?

Planując strategię e-marketingową, nie można pominąć istotnych wskaźników, które nakierują nas na...